Jak se zbavit vos

V létě nám potíže s létajícím hmyzem jako jsou vosy či sršně mohou nepříjemně zkomplikovat posezení venku i pobyt v domácnosti. Letní vysoké teploty, všudy přítomné ovoce, sladké nápoje, marmelády a další droboty, dokáží z nich udělat velmi agresivní a otravné společnice. V tomto článku vám poradíme, jak se zbavit vos, když jsou nesnesitelné.
Poradíme vám jak je účinně odpuzovat a také zmíníme vhodné spreje a pěnové přípravky na likvidaci vosích hnízd.

Popis vosy


Nejčastěji se setkáváme s vosou obecnou (Paravespula vulgaris) a s vosou útočnou (Paravespula germanica). Pro obě jsou typické příčné žluté a černé pruhy na zadečku a úzký přechod mezi hrudí a zadečkem. Na první pohled je těžké je rozpoznat, liší od sebe jen drobnými rozdíly v zabarvení. Ústrojí mají lízací a sací. Během svého života prochází oba druhy dokonalou proměnou. Vosa obecná má tělo přibližně 15 – 20 mm dlouhé jemně ochlupené tělo s blanitými křídly a černými tykadly. Má žihadlo s jedovým váčkem, které může použít opakovaně. Vosy jsou¨aktivní během dne, přičemž s přibývající teplotou roste i jejich aktivita .

Rozmnožování vos


Než se z vajíčka vos stane dospělec, uběhne přibližně 3 – 5 týdnů. Zárodek ve vajíčku zůstává přibližně 10 dní a po té setrvává v kukle 1 – 2 týdny. Po zakuklení vosa ještě 1 – 2 týdny dozrává do stádia dospělce. Dospělé vosy se dožívají maximálně 1 roku života. Jakmile se vylíhnou první dělnice, královna jim přenechá péči o larvy i stavbu hnízda. Sama se soustředí jen na kladení vajíček. Během podzimu se líhnou samci a samice schopní páření, přičemž mrazivou zimu přežijí jen oplodněné mladé samičky .

Jak vosy škodí


Pro zvířata i člověka představuje nebezpečí vosí bodnutí. Velmi nepříjemnou atmosféru mohou vytvořit vosy v obchodech, provozovnách, skladech i domácnostech. Kromě bzučení, poletování a možného bodnutí, škodí vosy požerem. Nejčastěji si pochutnávají na cukrovinkách, marmeládách, ovoci, pečivu, ale i na čerstvém mase.

Čím se vosy živí


Hlavní složkami vosí potravy jsou proteiny a cukry. Živí se mouchami, komáry a larvami hmyzu, nektarem z květin, medem, zralým ovocem atd.

Způsoby prevence a likvidace vos


Abyste zamezili výskytu vos, je nutné zamezit jim přístup k potravinám, které jsou pro ně lákavé. Vhodné je také umístění sítí do oken a dveří. Dbát by se mělo také na řádné uzavření kontejnerů a odpadkových košů. V případě, že prevence nebude stačit, přinášíme několik tipů jak se zbavit vos chemickou i nechemickou cestou.

Odchyt vos pomocí pastí na vosy

Lapit vosy můžeme do domácky vyrobených potravinových pastí. Ne vždy je ale jejich úspěch 100%. Někdy může jejich použití být i riskantní. Chcete-li odchytávat otravný hmyz bezpečně a hygienicky, doporučujeme používat profesionálně vyvynutou past na vosy. Tento lapač vos je vhodný  nejen domů, ale často se používá k odchytu vos i na zahrádkách restaurací, kde vosy svou přítomností můžou návštěvníky otravovat natolik, že na zahrádky kde se vosy vyskytují přes léto prostě přestanou chodit. Výhodou pastí na vosy je diskrétní vzhled a speciálně vyvynutý návnadový roztok, který vosy láká mnohonásobně víc než pivo nebo sladké limonády. Lapač vos je určený k opakovanému používání. Dokupuje se pouze návnadový roztok.

Odpuzování vos


Pro odpuzování vos na zahradě můžete použít maketu napodobující vosí hnízdo WazzzpAway. Ta funguje jednoduše poroto, že vosy se cizím hnízdům raději vyhýbají a netroufají si v jejich zřejmé blízkosti zakládat nové hnízdo. Pozor, odpuzující efekt má maketa jen pokud je na místě jako první. Pokud již na zahradě nějaké vosí hnízdo je, nebude mít umístění maketyvedle něj žádný efekt.

Likvidace vos pomocí postřiků


Na vosy působí také aerosolové spreje s obsahem insekticidních látek. Například sprej Antivespe sprej Obsahuje jako hlavní účinné složky Tetramethrin a Permethrin, látky patřící do skupiny pyrethroidů. Tyto látky působí na neurony škůdců, zhoršují jejich funkci a způsobují uhynutí vos udušením. Účinnost a rychlost nástupu přípravku zvyšuje synergent piperonyl butoxid. Sprej antivespe má dostřik 4 metry a můžete ho aplikovat přímo na vosy, na vosí hnízda, nebo na místa kde vosy sedají. Postříkané plochy jsou pro vosy toxické ještě nekolik dní a vosy po usednutí na tyto plochy hynou. Duracid Vespe  má podobné složení a účinky jako antivespe, ale má pěnovou konzistenci a je vyvynutý speciálně na likvidaci vosích i sršních hnízd, které pěnou po postřiku obalí. Při takovém zásahu se sprej stříká přímo do otvoru hnízda, ze vzdálenosti 2 – 3 m. Přípravek vytvoří pro vosy neproniknutelnou pěnu, která je v podstatě uvězní a následně během krátké doby všechny v hnízdě zahubí. Obdobně lze použít také Pěnu proti vosám od Agro Bio Opava.

Likvidace vos pomocí dýmovnic na hubení hmyzu


Při velkém zamoření interiéru vosami je nejlepší použít dýmovnici pro hubení lezoucího i létajícího hmyzu Dobol fumigator. Ta po aktivaci v uzavřené místnosti postupně vytváří dým, který roznáší částečky insekticidních látek i do nejmenších zákoutí a zahubí veškerý hmyz v místnosti. Dýmovnice ns hubení hmyzu v uzavřených místnostech
na rozdíl od některých insekticidních postřiků nezanechává žádné stopy po aplikaci na žádném typu povrchu.