Štěnice můžete mít doma i vy. Zjistěte, jak se jich rychle zbavit

Štěnice. Před lety byly známkou špíny a nepořádku, dnes se klidně mohou objevit i v sebelépe uklizené domácnosti. Můžete si je přinést z hromadné dopravy, z práce nebo třeba z hotelu, případně vám je domů donese nic netušící návštěva. Jak se vlastně pozná, že máte v bytě tyto nechtěné nájemníky, jak vypadají a jak se štěnic zbavit?

Co jsou štěnice

Štěnice domácí jsou druhem ploštic, patří tedy mezi hmyz. Dorůstají přibližně do velikosti 3 až 5 milimetrů a obývají prakticky všechna místa naší planety, na kterých žije člověk. Ten je pro ně totiž ideálním zdrojem potravy.

Jak vypadají štěnice?

Štěnice mají ploché tělo, chybí jim křídla, a co se barvy týče, záleží na tom, ve kterém vývojovém stadiu se zrovna nacházejí (z vajíček se rodí nymfy, jež procházejí 5 životními fázemi a poté se změní v dospělé jedince). Nymfy jsou prakticky průsvitné, u dospělců se můžete setkat se světle hnědým až temně červenohnědým zabarvením. Zatímco dospělý samec štěnice má tělo spíše špičatější, samice je více zakulacená.

Jak štěnice škodí

Pomineme-li fakt, že domácnost zamořená štěnicemi není z hygienického hlediska nic ideálního, pak největším problémem zůstává fakt, že štěnice se živí lidskou krví (nicméně nepohrdnou ani domácími mazlíčky, respektive žádným teplokrevným živočichem).

Krev potřebují tito nezvaní návštěvníci ve všech vývojových stadiích. Za krmením vyrážejí vždy za tmy, 2krát až 3krát týdně, krev pak sají v průměru 10 minut, a to klidně i opakovaně. Na rozdíl od jiných parazitů u štěnic nehrozí přenos nebezpečných onemocnění. Nicméně to neznamená, že jejich hodování na lidských obětech zůstává bez následků. Zanechávají totiž po sobě nepříjemné kousance.

Jak poznat kousnutí od štěnice

Štípanec od štěnice je poměrně těžké určit, ostatně problémy s tím může mít i váš lékař. Zatímco u některých lidí vypadá jako běžný pupínek třeba od komára nebo kousnutí od blechy, u jiných vyvolá bolestivou kožní reakci.

Vodítkem, které může ukazovat právě na štěnice, jsou pupínky shluklé do „skupinek“ po dvou až po třech. Štěnice totiž při sání krve popolézá a do těla hostitele se zakusuje většinou 3krát. Navíc ji nezastaví ani oblečení nebo peřina, která bývá pro jiný hmyz většinou překážkou. Pokud se tedy pravidelně budíte se svědícími, narůžovělými pupínky nepravidelného tvaru, je možná na čase prohledat byt kvůli štěnicím.

Jak zjistit štěnice v bytě

Představa, že se štěnice vyskytují jen v neuklizených domácnostech, je bohužel mylná. Stačí, když si přivezete jedinou samičku třeba z dovolené nebo pokud se štěnice usídlí u sousedů a rozhodnou se poctít svou návštěvou i vás. Vzhledem k tomu, že tento parazit naklade až 5 vajíček denně, máte doma po několika týdnech docela obsáhlou kolonii.

Jelikož za denního světla štěnici prakticky nemáte šanci vidět, zjistit jejich přítomnost doma představuje poměrně složitý úkol. Prvním signálem bývají často právě až svědící kousance. Pokud tedy pojmete podezření, že máte štěnice doma, je čas na důkladnou prohlídku. Na co se zaměřit a která místa nevynechat? Zkontrolujte především:

• rámy postele, sedačky, křesel apod.,
• okraje matrací a jejich záhyby, švy u povlečení, čalounění,
• zadní strany nočních stolků, pelestí apod.,
• tapety či obložení stěn,
• prostor pod plakáty, obrazy nebo zrcadly,
• praskliny ve stěnách, otvory od hmoždinek, zásuvky apod.,
• prostory za podlahovými lištami, pod koberci, v mezerách v podlaze,
• nábytek a prostory za ním,
• knihy (vázání i stránky),
• zárubně a panty dveří či oken.

Výhodu při vašem hledání představuje fakt, že štěnice žijí v koloniích, takže i když je neuvidíte „naživo“, zanechávají za sebou stopy. Najít tak můžete především výkaly (tmavé tečky), vajíčka štěnic nebo „svlečky“, jež za sebou zanechávají larvy štěnice. Pokud se vám v domácnosti žádná taková vodítka najít nepodaří, využít můžete past na štěnice, která přítomnost parazitů odhalí.

Pasti na štěnice

Speciální pasti vám sice nepomohou s likvidací štěnic, ale zato dokáží celkem jednoduše potvrdit (nebo v lepším případě vyvrátit) vaše podezření, že s vámi tito parazité sdílejí jednu domácnost. Také se často pro kontrolu využívají v hotelích či ubytovnách. Existují tři druhy monitorovacích pastí na štěnice:

  • Feromonové pasti lákají štěnice na speciální feromon a jsou navíc vybavené lepovou pastí, ke které se štěnice přilepí.
  • Tepelné a pasti imitují teplo lidského těla, podle nějž štěnice hledají svou kořist. Po vlákání do pasti čeká na nezvaného hosta opět lepidlo.
  • Pasti do nohou postele připomínají plastové misky, do nichž štěnice na své výpravě za potravou spadne a které namísto lepidla využívají velmi hladké stěny, takže parazit nedokáže vylézt.

Jak vyhubit štěnice

Jakmile potvrdíte přítomnost štěnic v domácnosti, je na čase přejít do protiútoku. Připravte se ale na to, že to nebude jednoduchý boj. Jak se zbavit štěnic? Obrátit se samozřejmě můžete na specializovanou firmu, jež u vás provede dezinsekci, nebo zkuste likvidaci vlastními silami. Zapomeňte ale na běžné postřiky proti hmyzu, které seženete v drogerii a které vetřelcům prakticky nijak neublíží, a zaměřte se přímo na specializované přípravky určené pro hubení štěnic.

Postřik proti štěnicím

Tento přípravek na hubení štěnic se vám bude hodit především v případech, kdy přítomnost parazitů odhalíte dříve, než stihnou zamořit celou domácnost. Nejprve vystříkejte podlahy po obvodu místnosti a pak všechna riziková místa, kde se štěnice rády shlukují (viz výše). Nechejte působit požadovanou dobu (řiďte se návodem) a po nějakém čase (obvykle 2 až 3 týdny) zopakujte. Vždy dodržujte bezpečnostní opatření, která jsou s přípravkem spojená, a řiďte se návodem.

Na internetu nejspíš najdete i návod na domácí postřik na štěnice, nicméně se dá říci, že tyto „babské rady“ vás štěnic nezbaví. Naopak hrozí, že jejich používáním ztratíte drahocenný čas, během kterého se nechtění návštěvníci ještě více rozmnoží…

Sprej na štěnice

Sprej proti štěnicím je velmi rozšířeným způsobem, jak zničit štěnice. Výhodou je díky rozprašovači jeho snadné použití (přesné pokyny výrobce opět najdete na balení) a také účinnost.

K nejoblíbenějším patří Protect na štěnice a blechy, který má dlouhodobý účinek a po dvou až třech aplikacích zbaví domácnost nezvaných hostů (samozřejmě záleží na míře kontaminace štěnicemi).

protect-na-stenice

Dýmovnice proti štěnicím

Nespornou výhodou dýmovnice na štěnice je, že parazity nejen zabíjejí, ale také vypuzují z úkrytů, jež byste mohly například s postřikem přehlédnout. Můžete je použít samostatně, ale účinnější je jejich kombinace s postřiky nebo spreji – velmi často totiž štěnice ve snaze utéct dýmovnici opustí svůj úkryt a dostane se na místo, které jste předtím ošetřili postřikem.

Co odpuzuje štěnice

Existuje vůbec nějaká prevence proti štěnicím? Není třeba si nic nalhávat – zcela zabránit, aby se vám tito parazité dostali do domácnosti, vlastně nelze. Jedině že byste žili v hermeticky uzavřeném prostředí, nikoho k sobě nepouštěli a nikdy nevycházeli. Nicméně to neznamená, že nemůžete proti štěnicím přijmout jistá opatření. Jaká?

V hotelech či na ubytovnách vždy nejprve zkontrolujte místa, kde by se štěnice mohly vyskytovat (především v posteli a jejím okolí). Dokud si nebudete jistí, že se parazité ve vašem pokoji nevyskytují, umístěte svá neotevřená zavazadla do koupelny. Štěnice nemají rády dlaždice či jiné hladké povrchy, které se v koupelně vyskytují, zavazadla tam budou v bezpečí.

• Po návratu z cest zavazadla otevřete opět v koupelně (pokud by tam byly štěnice, nebudou se šířit do okolí), zkontrolujte obsah a vše, co jde, vyperte na vysokou teplotu (minimálně 60 stupňů).
• Při nákupu nábytku z druhé ruky proveďte důkladnou kontrolu. To samé se týká například ložního prádla, knih, obrazů atd.
• Pravidelně kontrolujte místa s možným výskytem štěnic v domácnosti.
• Pokud víte, že se štěnice objevily například u sousedů, proveďte preventivní postřik proti štěnicím. Zaměřte se na místa, kudy by hmyz mohl proniknout do vašeho bytu (stoupačky, trubky ústředního topení, světlíky, prostor vchodových dveří atd.).

Na trhu najdete rovněž nabídku na odpuzovač štěnic (respektive hmyzu), nicméně ani jeho používání není zcela účinné.

Jedinou spolehlivou ochranou je tedy pravidelná kontrola domácnosti. Odhalit štěnice není až tak těžké, a když víte, kde hledat, zvládne to většinou i laik. Konkrétní metody, jak odhalit štěnice, najdete například v článku na webu pasti.cz, který se tématu věnuje podrobněji. Pokud nezvané návštěvníky ve svém bytě objevíte, nepanikařte a začněte rychle jednat.

Rovněž není důvod se za štěnice stydět – nevypovídají nic o vaší pečlivosti nebo čistotnosti. Štěnice jsou zkrátka roztahovačný hmyz, který nerozlišuje, jak máte doma uklizeno. A i když dokáží pořádně znepříjemnit život, naštěstí existují spolehlivé způsoby, jak jim dát v bytě jednou provždy sbohem. Pokud chcete téma nastudovat detailněji, ještě hlouběji