Smutnice - jak se zbavit mušek v květináči

Podrobný popis smutnice

Jak vypadá smutnice

Dospělé smutnice jsou černě zbarvené mušky, které vzhledem připomínají komáry, ale jsou menší a mají kratší nožičky. Smutnice mají dlouhá tenká tykadla.

musky-smutnice

Jak se smutnice rozmnožují

Dospělé smutnice kladou vajíčka přímo do vlhké půdy do hloubky 2-3cm. Jedna snůška obsahuje 20-30 vajíček. Za 5-10 dní se z vajíček vylíhnou larvy smutnic, které mají bílou barvu a velikost kolem 6 mm. Tyto larvy okusují rostlinám kořínky. Za zhruba 14 dní se vyvinou v dospělé smutnice, které opět nakladou vajíčka a následně uhynou.

Čím se smutnice živí

Smutnice mají rády substráty bohaté na živiny. Larvy smutnic se živí řasami a houbami. Nepohrdnou ale ani tenkými kořínky rostlin nebo cibulek.

Jak smutnice škodí

Dospělé smutnice květinám nijak neškodí. Spíš svým výskytem obtěžují obyvatele bytu. Ale larvy smutnic žijící v půdě okusují vlasové kořínky rostlin, a tím rostliny oslabují.

Jak se zbavit smutnic – jak zlikvidovat smutnice

Přípravky na smutnice

Smutnice můžete chytat na lepové desky, odpuzovat je pomocí přípravků které jim vadí, nebo je hubit pomocí postřiku. Larvy smutnic v půdě můžete hubit pomocí parazitických hlístic.

Hlístice na smutnice

Přirozeným nepřítelem larev smutnic jsou hlístice rodu Steinernema feltiae. Hlístice proti smutnicím se prodávají pod názvem Nemaplus. Tito miniaturní červíčci v půdě aktivně vyhledávají larvy smutnic a hubí je. Poté co hlístice zlikvidují všechny larvy v půdě, uhynou i ony. Jejich použití je naprosto bezpečné – kromě larev v půdě nenapadají žádné jiné živočichy.

nemaplus-hlistice-proti-smutnicim

Postřik na smutnice

Smutnic se můžete zbavit i pomocí postřiku NeemAzal, který po aplikaci proniká do rostliny, a způsobuje úhyn larev i dospělých smutnic.

neemazal-postrik-proti-smutnicim

Lepové šipky na odchyt mušek smutnic

Dospělé smutnice se dají snadno a rychle vychytat pomocí lepových šipek na odchyt smutnic, které se umístí přímo do květináčů. Lepové desky žluté barvy smutnice lákají, a ty se rychle nalepí na povrch desek. Vychytání mušek ale nestačí. Nejdůležitější je zbavit se larev v půdě, které jednak způsobují na květinách největší škody, a navíc bez jejich likvidace se z nich brzy vylíhnou nové mušky.

jak-se-zbavit-musek-v-kvetinaci_1

Hnojivo odpuzující smutnice

Hnojivo na pokojové rostliny proti smutnicím obsahuje složky, které smutnice sice nezabíjí, ale odpuzují, a odradí je od toho, aby do květináčů kladli vajíčka. Po nějaké době tedy začne mušek ubývat, až úplně vymizí, protože se nebudou líhnout další. Pokud se chcete smutnic zbavit rychle, je použití tohoto hnojiva vhodné spíš jako prevence, nebo v kombinaci s jiným způsobem hubení.

 hnojjivo-proti-smutnicim

Prevence výskytu smutnic

Udržovat půdu přiměřeně zalitou

Smutnice a jejich larvy mají rády stále vlhkou půdu. Vajíčka smutnic vlhkou půdu přímo potřebují ke svému vývoji. Proto je nejdůležitější nepřehánět to se zálivkou a zalévat raději méně často, aby mezi jednotlivými zálivkami měl substrát čas proschnout.

Zasypat povrch zeminy

Vhodné je také zasypat povrch zeminy v květináči například křemičitým pískem nebo keramzitem. Stačí zhruba 3cm vrstva písku, která odradí dospělé mušky smutnic od kladení vajíček do květináče.

keramzit-zabrani-smutnicim-v-kladeni-vajicek

Používat pachové odpuzovače

Další možností je přidávat do zálivkové vody kapalné hnojivo odpuzující smutnice, které obsahuje složky omezující výskyt mušek smutnic.

Propařit nový substrát před použitím

Pokud si z obchodu donesete nový substrát, do kterého chcete domácí rostliny přesazovat, doporučujeme substrát nejprve vydezinfikovat v troubě. Ideální je teplota přes 100 °C po dobu přes 30 minut.

Smutnice ve vermikompostéru

Poslední dobou se stále rozšiřuje obliba vermikompostérů v domácnostech. Vermikompostéry mají smutnice rády a dobře se jim tam daří.

Jak se zbavit smutnic ve vermikompostéru

Doporučujeme použít přirozeného nepřítele a vysadit do kompostu parazitické hlístice Nemaplus.