Jak na štěnice - likvidace štěnic, postup hubení, přípravky na štěnice

Jaké jsou druhy štěnic

V České Republice se můžeme běžně setkat se štěnicí domácí a štěnicí ptačí. Dalším druhem je štěnice netopýří, která se do lidských obydlí téměř nikdy nedostane, a štěnice tropická a štěnice holubí, které se v ČR ale nevykytují, nebo téměř nevyskytují.

Štěnice domácí

Štěnice domácí je někdy označována také jako štěnice postelová. Toto označení získala díky tomu, že se většinou nachází přímo v konstrukci postele, nebo v její těsné blízkosti, aby byla co nejblíže svému zdroji potravy, což je člověk spící v posteli.

Štěnice ptačí

Štěnice ptačí je u nás velmi rozšířená, ale lidem nezpůsobuje ani zdaleka takové problémy jako štěnice domácí. Štěnice ptačí je menší než štěnice domácí. Žije v hnízdech ptáků. Pokud je hnízdo v blízkosti okna, mohou se někdy hladové štěnice přes okno dostat do bytu a sát na člověku, ale v bytě dlouho nevydrží. Problém s pronikáním ptačích štěnic do bytu lze vyřešit postřikem rámů oken, případně odstraněním hnízd. Před odstraňováním hnízd se vždy ujistěte, že jsou hnízda prázdná.

Jak vypadá štěnice

Štěnice je 1-6 mm malý placatý bezkřídlý brouček, jehož tvar i barva se v průběhu jeho života mění. Proto je nejlepší prohlédnout si štěnici ve fotogalerii níže. Štěnice je poměrně snadno rozpoznatelná, a neměli byste si ji splést s jiným druhem hmyzu.

Fotografie štěnic

 

 

Jak vyhubit štěnice

Pokud štěnice odhalíte včas, a začnete problém hned řešit, zbavíte se jich za pomocí účinných přípravků i svépomocí. Pokud se ale výskyt štěnic neřešil delší dobu, a zamoření je opravdu velké, je lepší povolat na likvidaci štěnic profesionální firmu. 

Přípravky na štěnice

Volba vhodného přípravku na hubení štěnic je základ úspěchu. Na trhu je velké množství různých univerzálních přípravků, na nichž se sice dočtete, že jsou vhodné i na hubení štěnic, ale ve skutečnosti na ně zabírají velmi špatně. Štěnice jsou extrémně odolné, a různé univerzální postřiky a pasti na štěnice z drogerie, které na běžné druhy hmyzu fungují perfektně štěnicím vůbec neublíží. Je potřeba vybírat přípravky proti štěnicím, který byly vyvinuty přímo na hubení štěnic.

Sprej na štěnice

Nejlepší volně prodejný přípravek na štěnice je sprej na štěnice Protect. Tento sprej byl speciálně vyvinutý na hubení štěnic a blech, což jsou velmi odolné druhy hmyzu. Výhodou tohoto postřiku na štěnice je to, že je pro štěnice toxický ještě 14 dnů po zaschnutí.

Nakupovat spreje na štěnice

Kde koupit protect na štěnice?

Postřik na štěnice Protect 500ml se v běžných obchodech a drogériích neprodává. Seženete ho jen v obchodech specializovaných na hubení škůdců.

Pasti na štěnice

Jako pasti na štěnice se používají různé lepové pasti, které se liší hlavně tím, jakým způsobem lákají štěnice k tomu, aby vlezli do pasti a přilepili se tam. Pasti štěnice lákají buď pachem, nebo teplem které vyzařují. Tepelné pasti jsou vhodné do místnosti kde zrovna nikdo nespí. Teplo, které past vyzařuje, láká štěnice dovnitř, kde se přilepí. Tepelné pasti vydrží sálat teplo jen několik hodin.
Pasti, které obsahují různé feromonové atraktanty, dokážou štěnice lákat podstatně delší dobu.

 Nakupovat pasti na štěnice

Dýmovnice na štěnice

Na hubení štěnic se používají také dýmovnice na hubení hmyzu. Tyto dýmovnice fungují tak, že do vzduchu rozptýlí jemný prášek s insekticidem, který zabije veškerý hmyz v místnosti. Nevýhodou je, že nedokážou zabít vajíčka štěnic, ani štěnice, které jsou ukryté pod nějakou neprodyšnou překážkou (lino, plovoučka, dlažba)

Nakupovat dýmovnice na štěnice

Odpuzovač štěnic

V drogeriích se odpuzovače štěnic prodávají, ale jsou naprosto k ničemu. Bylo by pěkné, kdyby něco takového fungovalo, ale žádný funkční odpuzovač štěnic neexistuje.

Jak vypadají vajíčka a trus štěnic

Jak zlikvidovat štěnice doma

Ideální je použít nejdřív dýmovnici, a hned poté postřik Protect. Protectem postříkáme celou konstrukci postele, boky matrace, podlahu kolem postele, a pás podlahy po obvodu celé místnosti. Postříkané plochy nevysáváme ani nevytíráme, aby se nesetřela účinná látka. Po 2 týdnech postřik zopakujeme.

Cena hubení štěnic - kolik stojí hubení štěnic DDD firmou

Hubení hmyzu odbornou firmou se nazývá dezinsekce. Cena hubení štěnic závisí na mnoha faktorech. Nejdůležitější je velikost zasažených prostor, intenzita zamoření a lokalita kam bude muset firma přijet.
Tak jako snad ve všech oborech, i tady platí, že to nejlevnější většinou nebude nejkvalitnější. Pokud nějaká firma nabízí v porovnání s ostatními podezřele nízkou cenu, mějte se na pozoru, a zkuste si na internetu nejdřív dohledat nějaké recenze zákazníků. Pokud firma používá kvalitní postřiky v doporučené koncentraci, a práci u ní dělají schopní a řádně proškolení zaměstnanci, nemůže s cenou nijak výrazně vybočovat pod průměr.
Cena za hubení štěnic za 3 pokojový byt se pohybuje od 2500 do 5500 Kč za zásah. Tuto cenu si ještě vynásobte dvěma, protože dezinfekční zásah se v případě štěnic téměř vždy po 2-3 týdnech opakuje.

Jak probíhá hubení štěnic profesionální firmou

Firma zjistí rozsah zamoření štěnicemi, a tomu přizpůsobí způsob zásahu. Firma aplikuje postřik plošně na konstrukci postele, nábytek v blízkosti postele, celou plochu podlahy, a někdy i na stěny. Po 2-3 týdnech firma většinou musí udělat druhý postřik, aby byl účinek 100%. Druhý postřik se dělá proto, aby se podchytili štěnice, které se vylíhly z vajíček.

Jak vypadá kousnutí od štěnice – štípanec od štěnice

Každý člověk na kousnutí od štěnice reaguje jinak. Zatímco někdo je absolutně bez reakce, jiný člověk může mít pupínky jako od komára, a někdo opravdu velké boláky.

Odpovědi na nejčastější otázky týkající se štěnic

Čím se štěnice živí?

Štěnice se živí krví lidí, psů, koček, ptáků,…

Kdy štěnice saje krev?

Štěnice saje krev v noci. Nejčastěji velmi brzy ráno. Přes den jsou štěnice ukryté. Pokud štěnice lezou po bytě i přes den, svědčí to o velmi silném zamoření.

Jak často štěnice saje krev?

Štěnice saje krev jednou za 3-4 dny

Jak dlouho štěnice žijí­­­­?

V závislosti na teplotě okolí až rok a půl.

Jak dlouho štěnice vydrží bez jídla?

Štěnice vydrží bez jídla v závislosti na okolní teplotě až několik měsíců (když je chladněji vydrží déle).

Jakou teplotu štěnice přežijí?

Ideální teplota pro vývoj a život štěnic je 23-25°C

Teplota nad 60°C spolehlivě zabije všechna stádia štěnic včetně vajíček

Teplota pod 20°C štěnice zabije také

Kde se štěnice nejčastěji ukrývají?

Štěnice se nejčastěji ukrývají přímo v posteli, její konstrukci, švech povlečení a matrací.

Často jsou ukryté také v blízkosti postele pod podlahou, za lištami, zásuvkami, obrazy, v konstrukci nočního stolku,…