Nebezpeční návštěvníci na zahradě: Jak se zbavit vos a sršní

Výstražně zbarvený, černožlutý hmyz, který nás děsí především svým žihadlem. To jsou vosy a jejich příbuzné sršně. V létě se velmi často stávají nezvanými obyvateli našich zahrad a návštěvníky našich domácností. Co je odpuzuje a jak je v případě potřeby zlikvidovat? 

Poradíme vám, co proti vosám a sršňům funguje.

Pruhovaní vetřelci

Co se vos týče, můžete se u nás setkat s vosou obecnou (Vespula vulgaris) a vosou útočnou (Vespula germanica). Obě se liší jen detaily, takže laik je většinou nemá možnost odlišit. Dorůstají do velikosti 1,5 až 1,9 cm, ovšem velikost není to, co by nás děsilo. Vosy jsou velmi otravné, občas mohou i zaútočit a hlavně mají žihadlo s jedovým váčkem. Ačkoli u nealergiků jedno vosí štípnutí většinou nevyvolá zdraví či životu nebezpečnou reakci, je bolestivé a dlouho svědí. V případě, že vás napadne vos více, už se vzhledem k síle jedu může závažná reakce objevit. V takovém případě se doporučuje vyhledat rychlou lékařskou pomoc. To samé platí i v případě, že vás vosa štípla například do krku nebo ústní dutiny (například když ji omylem vypijete nebo slíznete se zmrzlinou).

vosa-utocna-jak-se-jich-zbavit

Zdroj obrázku: Vosa útočná – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vosa_%C3%BAto%C4%8Dn%C3%A1

Sršeň obecná (Vespa crabro) je ve srovnání s vosou pořádný obr – může mít i 3,5 cm a její bzučení jen tak nepřeslechnete. Na rozdíl od své menší příbuzné není nijak zvlášť agresivní, málokdy by vás bezdůvodně napadla. Pokud si jí nebudete všímat (případně na ni nešlápnete apod.), pravděpodobnost, že zaútočí, je velmi malá. Její jed je navíc o něco méně toxický než vosí nebo včelí, nicméně bodnutí vzhledem k velikosti žihadla bolí více. Pokud nejste alergik, nemělo by vám hrozit nebezpečí. Jiná situace opět nastává, pokud vás poštípe sršní více, případně „dostanete žihadlo“ do rizikového místa.

Úctyhodná, ale nebezpečná hnízda

Vosy i sršně se velmi rády zabydlují pod střechou, ve starých kůlnách, na půdách, ale často si hnízdo přilepí klidně i k vaší terase apod. „Papírová“ hnízda jsou úctyhodnými stavbami, k nimž není radno se přibližovat. Žlutočerný hmyz na vás nejspíš zaútočí, pokud bude mít pocit, že jeho hnízdo jakkoli ohrožujete.

Často se ale vosy usídlují v dutinách stromů, pařezech nebo i v zemi. 

Pokud se hnízdo vyskytuje v blízkosti vašeho obydlí, nejspíš nebudete mít jinou možnost, než jej a jeho obyvatele zlikvidovat. Na odstranění vosího či sršního hnízda si můžete troufnout i sami (na internetu najdete podrobné návody), ale musíte počítat s tím, že se jedná o poměrně nebezpečnou činnost. Ideální je povolat na pomoc specializovanou firmu, která vás hnízda zbaví. Jestliže hnízdo ohrožuje veřejný prostor, pak můžete využít hasiče.

Několik tipů, jak zlikvidovat vosí nebo sršní hnízdo

Pokud se rozhodnete bojovat s vosím či sršním hnízdem sami, pak je nutné dodržovat několik základních pravidel. Likvidace hnízda by měla probíhat nejlépe velmi brzy ráno nebo pozdě večer, kdy není hmyz výrazně aktivní. Pracujte rychle, abyste nedali vosám a sršním čas na vás zaútočit. Vždy mějte připravenou „únikovou cestu“ a buďte oblečení od hlavy až k patě (ideálně byste měli mít na sobě pevné, neprodyšné a silné materiály, nezapomeňte chránit také obličej a oči). Používejte pouze specializované přípravky, které jsou přímo určené pro likvidaci hnízd a vždy si pečlivě nastudujte návod a postupujte s jeho souladem. Nechcete-li vosy či sršně zabíjet, pak můžete volně visící hnízdo (např. na větvi či trámu) odříznout a uzavřít do pytle či krabice. Následně jej odvezte na odlehlé místo mimo civilizaci, kde hnízdo zanecháte.

Jak se zbavit sršní a vos

V boji se sršněmi či vosami se vždy spoléhejte na profesionální přípravky určené k odpuzování či likvidaci tohoto hmyzu. Na výběr máte hned několik možností, jak vyhnat nebo vyhubit vosy a sršně. Které přípravky proti vosám a sršním vám pomohou? 

Spreje a postřiky proti vosám a sršním

Jestliže se rozhodnete sršně a vosy zlikvidovat, pak se spolehněte na tradiční insekticidní spreje či postřiky proti vosám a sršním. Využijete je jak pro hubení jednotlivých nezvaných návštěvníků doma nebo na zahradě, ale také při likvidaci vosího a sršního hnízda. 

Spreje na vosy a sršně představují poměrně efektivní způsob, jak tento hmyz zabít. Jejich použití je snadné, přípravek můžete mít kdykoli po ruce. Vždy ale používejte sprej v souladu s návodem od výrobce. Ostatně to platí pro všechny insekticidy na vosy a sršně.

Jedy a dýmovnice na vosy a sršně

Další možností, jak se zbavit vos a sršní, jsou dýmovnice a jedy na vosy a sršně. Oba druhy hmyzu tyto přípravky spolehlivě zlikvidují. Jed využívá insekticidní látky, dýmovnice na vosy a sršně pak – jak už název napovídá – dým. 

Dýmovnice se hodí pro použití v interiéru. Po aktivaci vypustí do prostoru suchý dým, který se šíří i do nejužších skulin, takže vosy a sršně spolehlivě vyhubí.

Lapače a pasti na vosy a sršně

Velmi oblíbeným způsobem, jak na vosy a sršně, jsou i lapače a pasti na vosy a sršně. Oceníte je například při jídle doma či venku. Stačí past umístit na stůl (nebo do jeho blízkosti) a po otravných vosách, jež vám lezou po talíři a u kterých hrozí spolknutí, nebude ani památky. 

Díky návnadě, jež je umístěna v pasti nebo lapači na vosy a sršně, totiž hmyz spolehlivě zamíří do jednoduchého mechanismu, díky kterému sice proleze dovnitř, ale už se nedostane ven. Na stejném principu fungují i návnady na vosy a sršně.

Repelent na vosy a sršně

Před vosami a sršněmi se ale často potřebujete chránit i v přírodě, například na výletu či posezení na zahradě. V takových případech oceníte repelent na vosy a sršně. Tento přípravek vosy a sršně odpuzuje, takže si vás nebudou všímat a vy si užijete nerušené okamžiky bez otravného bzučení a strachu ze žihadel.

Odpuďte je maketou

Zajímavým způsobem, jak vyhnat vosy z vašeho pozemku, je maketa vosího hnízda. Vzhledem k tomu, že vosy jsou poměrně teritoriální a navzájem si „nelezou do zelí“, budou považovat maketu za nepřátelské hnízdo a nepřiblíží se k němu. Díky tomu bude v bezpečí i vaše zahrada.

Babské rady, jak vypudit vosy a sršně

Nejen na internetu najdete řadu návodů, jak se zbavit vos a sršní i bez použití profesionálních přípravků. Doporučuje se například natřít rámy oken a dveří octem, zapálit aromalampu s citrusovým vonným olejem či svíčku s citronovou vůní, případně vyrobit jednoduchou past na vosy s pomocí lahve od piva, kde necháte část tohoto nápoje. Ačkoli se jedná o tradiční postupy, se kterými rozhodně nic nezkazíte, přípravky z obchodu bývají – co se likvidace či odhánění vos a sršní týče – přece jen o něco úspěšnější…

Ještě než se rozhodnete zlikvidovat každého příslušníka vosího či sršního národa, který se objeví na vaší zahradě, pamatujte, že oba druhy hmyzu patří k těm užitečným, jež mají v přírodě důležité místo. I když nejsou chráněné zákonem, měli byste vosy a sršně zabíjet jen v opodstatněných případech.