Jak se chránit před otravnými komáry

Komár. Jen málokterý hmyz dokáže člověku tak pokazit spánek, letní posezení na zahradě, ale klidně i celou dovolenou. Zůstávají po něm nevzhledné a hlavně svědící štípance, otravuje vás pisklavým zvukem… Zkrátka a dobře, najít na komárech nějakou pozitivní vlastnost, by bylo asi hodně těžké. A tak se většina z nás v souvislosti s nimi zabývá jedinou otázkou – jak se jich zbavit?

Co pomáhá proti komárům a jak se bránit jejich útokům? Poradíme vám!

Hodný sameček, zlá samička

Komárů žije po celém světě asi 3000 druhů. Zatímco u nás po štípnutí nemusíte většinou řešit obavy o své zdraví, v řadě zemí je tento hmyz přenašečem velmi vážných nemocí včetně malárie, horečky Dengue, Zika viru nebo žluté zimnice. Co ovšem po návštěvě komára řešíme, jsou svědící štípance. Komár totiž při vpichu vypustí do ranky sliny obsahující látky proti srážení krve (to aby mohl v klidu pít vaši krev) – a právě ty vyvolají svědivou reakci.

Co a jak na komáry

Zdroj obrázku: Komárovití – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kom%C3%A1rovit%C3%AD

Mimochodem, málokdo ví, že za rudé flíčky na vašem těle mohou pouze komáří samičky. Zatímco samečkové se živí rostlinnou šťávou, jejich partnerky potřebují mnohem více energie a bílkovin, aby mohly tvořit a klást vajíčka. Proto se živí krví teplokrevných živočichů včetně člověka. Až se tedy budete rozčíleně drbat, vězte, že na vině není technicky vzato komár, ale „komářice“.

Komáry nejčastěji potkáte v blízkosti vodních ploch, vlhkých luk nebo lesů. Do vody totiž samice kladou vajíčka, jež se později vylíhnou v larvu, kuklu a poté v dospělého jedince. Nejaktivnější jsou komáři večer, v noci a brzy ráno. Prudké slunce je totiž jejich nepřítelem (mohlo by je vysušit), a tak se mu vyhýbají. Co k nám vlastně láká komáry? Svou oběť tento hmyz pozná podle vydechovaného oxidu uhličitého a není pro něj problém „vyčmuchat“ vás na značnou vzdálenost.

Co pomáhá na komáří štípnutí?

Kromě specializovaných gelů z lékárny můžete vyzkoušet některou z babských rad. Například vytlačit nehtem do štípance křížek, přiložit na něj obklad z octa, plátek cibule, pomazat jej tea tree olejem... Určitě takovými postupy nic nezkazíte, ovšem který bude účinný právě u vás, nikdo s jistotou říci nemůže. Obecně se doporučuje postižené místo neškrábat, protože tím svědění jen podpoříte, nicméně to vyžaduje téměř nadlidskou vůli.

Ochrana proti komárům

Pokud víte, že se v okolí vašeho obydlí komáři hojně vyskytují a vaši domácnost si oblíbili, pak se jim můžete pokusit zabránit ve vstupu. Abyste se v létě neudusili kvůli zavřeným oknům, můžete do nich nechat instalovat speciální sítě, jimiž neproklouzne žádný hmyz.

Další z možností „fyzické“ ochrany jsou také moskytiéry, jež se dají zavěsit nad postel. Můžete si je vyrobit sami z jemné, průsvitné látky, nebo koupit v obchodě. K dostání jsou rovněž moskytiéry na kočárky a dětské postýlky. Mimochodem, například v Africe, kde s komáry bojují především kvůli přenosu malárie a dalších nebezpečných chorob, se právě moskytiéry osvědčily jako skvělá prevence.

Ovšem ne všude je možné moskytiéru či sítě do oken instalovat. Pak musejí přijít ke slovu jiné prostředky, jež vás otravných komárů zbaví. Jaké máte možnosti?

Spreje a postřiky na komáry

Tradičním prostředkem, jak se chránit před komáry, jsou nejrůznější insekticidní spreje či postřiky, jež otravný hmyz spolehlivě zahubí. Některé postřiky na komáry jsou vyrobené na přírodní bázi, takže se nemusíte bát jejich použití ani v domácnosti. 

Speciálním druhem sprejů na komáry jsou repelenty. Ty představují skvělý způsob, jak odpudit komáry například při posezení na zahradě či terase, případně na výletě. Opět můžete vybírat mezi klasickými, ale i přírodními repelenty, jež se hodí například pro děti (na trhu najdete i přípravky určené přímo pro nejmenší).

Lapače a pasti na komáry

Pokud přemýšlíte, co nasadit proti komárům v bytě, pak máte hned několik možností. Nechcete-li sázet na chemii, můžete zvolit elektrický lapač na komáry. Spolehlivě naláká vetřelce na UV světlo, jež vyzařuje, a následně je zahubí elektrickým výbojem. Jedná se o spolehlivý a také ekologický způsob, jak se komárů zbavit. Na trhu najdete přístroje jak k použití v domácnosti, tak ve venkovních prostorech – ty oceníte především při posezení na zahradě, balkoně či terase.

Ostatně na stejném principu funguje i většina pastí na komáry. Kromě těch elektrických využívajících UV záření máte rovněž možnost zvolit klasickou lepovou past, která komára nejprve přiláká a poté zachytí na speciální lepidlo. 

Lampa na komáry

Do místností je také určena speciální lampa na komáry. Podobně jako lapače či pasti láká hmyz na speciální světlo a poté jej usmrtí. Nemusíte se bát, že by vás UV záření rušilo nebo bylo jakkoli nebezpečné pro vaše oči. 

Používání lampy je zcela bezpečné, efektivní a jednoduché (samozřejmě je – jako u všech přístrojů – potřeba držet se návodem od výrobce).

Odpuzovač komárů

Komáry můžete od svého příbytku rovněž odehnat. Skvěle vám k tomu poslouží odpuzovač komárů do zásuvky. Na rozdíl od dříve používaných přípravků do zásuvky, které využívaly chemických výparů (jež byly často skloňovány v souvislosti s nejrůznějšími zdravotními riziky), je jeho působení zcela bezpečné a ekologické. 

Komáry totiž odpuzovač plaší zvukem, který napodobuje zvuk komářích samečků. Vzhledem k tomu, že těm se krvelačné samičky většinu života snaží co nejvíce vyhýbat, vyhnou se i vaší domácnosti. Nemusíte se bát, že by vás přístroj jakkoli rušil, jeho zvuk je téměř neslyšný. 

Spirála na komáry

Dalším prostředkem, co odpuzuje komáry, je spirála na komáry. Ta se nejlépe hodí k venkovnímu použití na terasy či balkony. Po zapálení produkuje dým s insekticidní látkou, která otravný hmyz spolehlivě odežene z vaší blízkosti. A vy si tak budete moci vychutnat letní posezení bez neustálého bzučení a nebezpečí nepříjemných štípanců. 

U tématu, jak na komáry venku, ještě zůstaňme. Kromě výše jmenovaných prostředků se totiž vyplatí zaměřit se i na prevenci samotného výskytu komárů. Jak?

Jak na komáry na zahradě

Možná o tom ani nevíte, ale komáry si v blízkosti svého domova můžete i pěstovat. Stačí, když máte zahradní jezírko nebo třeba nepřikrytou nádrž na vodu. Stojatá voda je totiž pro tento hmyz, respektive jeho množení, klíčová – právě v ní se líhnou komáří larvy, ze kterých se po dalším vývoji (kukla) stávají otravní dospělci. Jednou z možností, jak tento životní cyklus přerušit, je vodní plochu zrušit. Nicméně v dnešní době, kdy je na zahradě potřebná každá kapka vody, je třeba najít jiné řešení a bojovat přímo s larvami.

Jak zničit komáří larvy? Pokud máte nádrž na vodu, pak ji vybavte víkem nebo sítí, aby se komáři k nakladení vajíček ani nedostali. Pokud z nějakého důvodu víko nechcete (například chytáte dešťovou vodu), pak zkuste komáří larvy zlikvidovat. Osvědčeným prostředkem je obyčejný rostlinný olej, který používáte v kuchyni. Opatrně jej lijte na hladinu tak, až ji olej zcela pokryje – to znemožní larvám dýchat a uhynou. Až je uvidíte bez života u dna, olej z hladiny jednoduše odstraňte. 

Je jasné, že tento postup nemůžete použít u zahradního jezírka. Zde můžete zvážit pořízení ryb, které si na larvách pochutnají. Vyplatí se rovněž vysázet jezírko vodními rostlinami, které přilákají vážky, jejichž larvy považují ty komáří za skvělý zdroj potravy (to ostatně i některý další vodní hmyz – proto si jej v jezírku hýčkejte). Komáří larvy se můžete také pokusit pochytat do husté síťky.

Babské rady v boji proti komárům

Velmi oblíbené jsou dnes nejrůznější přírodní „zbraně“ proti komárům. Mezi oblíbenými babskými radami, jak na komáry, najdete například osázení parapetů květináči s rostlinami, jež komáry odpuzují. Patří k nim mimo jiné muškáty, afrikány, máta, meduňka, rozmarýn, bazalka či levandule. 

Někteří lidé také nedají dopustit na nejrůznější vonné svíčky či aromalampuy s esenciálními oleji proti komárům (například pelargonie, citronová tráva, tea tree olej, levandule, máta…).

Podomácku vyrobené repelenty pak mohou být další možností, jak se bránit proti komárům. Na internetu najdete bezpočet návodů a receptů. Nicméně je třeba si přiznat, že ve většině případů se v účinnosti těm z obchodu nevyrovnají.