Máte doma octomilky? Víme, jak je účinně zlikvidovat

S příchodem letního počasí se v řadě domácností usídlí malé světlé mušky, které s oblibou sedávají na ovoci, sklenicích se nejrůznějšími nápoji nebo poletují kolem květináčů s pokojovými rostlinami. I když neštípou a nenadělají velké škody, během pár dní se z několika jedinců stane celé hejno, jehož přítomnost už nelze přehlédnout. A tak přichází na řadu otázka, jak se těchto otravných mušek zbavit.

Máme pro vás několik osvědčených postupů, díky kterým bude vaše domácnost opět bez nezvaných poletujících nájemníků!

Pro vědu potřebné, doma otravné

Ony malé světlé mušky, které vzaly vaši kuchyň útokem, jsou octomilky (latinsky Drosophila, což v překladu znamená „milující rosu“). Setkat se můžete i s lidovými názvy, jako je vinná, octová, kvasná nebo ovocná muška.

Octomilky většinou dorůstají do velikosti okolo 2 až 4 milimetrů a bývají světle žluté až hnědé. Najdete je prakticky po celém světě a kvůli přepravě ovoce se do některých míst povedlo zavléct i druhy těchto mušek, které by se v nich normálně nevyskytovaly. Člověku nejsou octomilky nebezpečné, nekoušou ani nesají krev. Velmi rychle se ale množí, během několika dní dokáží zamořit celý byt. Jak dlouho žijí octomilky? Délka života těchto mušek se pohybuje mezi 2 a 9 týdny, takže ve vaší domácnosti může žít hned několik generací najednou a neustále budou přibývat. A to rozhodně není nic, po čem by člověk toužil…

Drosophila_melanogaster-octomilka-jak-se-zbavit

Zdroj obrázku: Octomilka – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Octomilka

Ačkoli by se to na první pohled mohlo zdát, že octomilky nejsou nijak užitečné, byly klíčovými živočichy pro řadu vědeckých výzkumů, především těch z oblasti genetiky.

Poklad v laboratoři

První, kdo octomilky v laboratoři použil, byl v roce 1906 Thomas Hunt Morgan, který svůj život zasvětil studiu dědičnosti. A právě vinné mušky (konkrétně octomilka obecná) se staly ideálním modelem. Ostatně i díky nim získal tento americký vědec v roce 1933 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství, když určil chromozomy za nositele dědičnosti genů.

Úklidem to začíná

Navzdory vědeckým přínosům octomilek většina z nás řeší spíše to, jak se jich zbavit. Ještě než se začnete rozhlížet po prostředcích, jež mušky spolehlivě zlikvidují, vyplatí se „zabezpečit“ proti nim i svou domácnost.

Vzhledem k tomu, že octomilky láká jako zdroj obživy i prostředí pro nakladení vajíček především nejrůznější ovoce, zelenina, nápoje či zbytky jídla, odstraňte z jejich dosahu vše, na čem by si mohly pochutnat či kde by se mohly rozmnožovat. Veškeré potraviny poctivě uklízejte do lednice, nápoje nenechávejte dlouho odkryté. Pokud některé druhy ovoce, jako jsou například banány, do lednice nepatří, snažte se je nenakupovat příliš do zásoby, případně je v rámci možností uchovávejte v sáčku či uzavřené krabičce

Problémem může být rovněž odpadkový koš, zvláště není-li vybavený těsným víkem. Každý den jej proto vynášejte a pravidelně vymývejte (zbytky potravin do něj nikdy nevyhazujte jen tak, ale vždy zabalené). To samé se týká i odpadu v kuchyňském dřezu, který je nutné často čistit, protože i tam se octomilky schovávají a množí. Vaším spojencem ve snahách pochytat octomilky bude i vysavač. Vždy, když jich někde objevíte větší hejno, zapněte spotřebič na plný výkon a mušky vysajte.

I přes všechna domácí opatření se často stává, že boj s octomilkami vypadá jako prohraný. Mušky totiž spolehlivě objeví jakýkoli zapomenutý kousek potravy, občas se dokonce usídlí v květináči. Pak přicházejí ke slovu „zbraně vyššího kalibru“, díky nimž se vám povede otravné octomilky vyhubit.

Lapače na octomilky a pasti na octomilky

Spolehlivým způsobem, jak vyzrát na octomilky doma nebo třeba v kanceláři, jsou profesionální lapače octomilek či pasti na octomilky. Seženete je ve specializovaných obchodech, na internetu či v některých drogeriích a jejich použití je jednoduché a velmi účinné.

Pasti i lapače jsou „vybavené“ speciálním roztokem, jenž slouží jako návnada a kterému octomilky nedokáží odolat. Muška tak namísto k vašemu ovoci zamíří právě do lapače, odkud už nenajde cestu ven. Ostatně oba pomocníci představují i bezpečný způsob, jak pochytat octomilky – drtivá většina modelů nabízí náplň, která není toxická a past či lapač mohou být použity i v blízkosti potravin.

Lapače a pasti na octomilky najdete jak jednorázové, tak i k opakovanému použití, kdy stačí pouze dokoupit a vyměnit náplň. Při používání těchto pomocníků k likvidaci octomilek se vždy držte návodu od výrobce. Návnadový roztok by vám měl vydržet průměrně jeden měsíc.

Spreje na octomilky

Další z možností, jak se zbavit mušek octomilek, je použití spreje proti hmyzu. Ačkoli na ně také funguje, nedoporučuje se jej používat v blízkosti potravin. Pokud se rozhodnete zasáhnout proti octomilkám například v kuchyni, pak vždy z jeho dosahu odstraňte veškeré jídlo. Po „zásahu“ pečlivě otřete veškeré plochy a místnost pečlivě vyvětrejte. Při použití dodržujte bezpečnostní pravidla doporučená výrobcem.

I když je sprej proti hmyzu v ničení octomilek účinný, vždy s ním zasáhnete pouze viditelné mušky. I proto je vhodné jej následně doplnit nastražením pasti či lapače na octomilky.

Babské rady, jak odstranit octomilky

Na internetu najdete i řadu návodů, jak zlikvidovat octomilky podomácku, respektive jak vyrobit past na tyto mušky. K nejoblíbenějším patří mistička či zavařovací sklenice, do níž nalijete trochu octa, vína či džusu a kterou pečlivě překryjete potravinovou folií. Do ní pak párátkem udělejte několik malých dírek (tak, aby jimi octomilka prolezla). Nádobu takto postavte na místo, kde se mušky slétají – díky návnadě prolezou dovnitř, ale cestu ven nenajdou.

Namísto zmíněných tekutin můžete jako lákadlo použít také kousky hodně zralého ovoce nebo plátky citronu, džem, sirup apod.

Ačkoli i domácí pasti na octomilky jsou poměrně efektivní, v porovnání s těmi z obchodu přece jen pokulhávají. Jednak musíte mušky pravidelně likvidovat a měnit návnadu, jednak je náplň v profesionálních pastech či lapačích v lákání octomilek přece jen o něco účinnější.