Obsadili váš pozemek hraboši či hryzci? Pomohou vám pasti, nástrahy i odpuzovače

O hraboších či hryzcích toho člověk většinou příliš netuší. Tedy do doby, než se mu usadí na zahradě a promění ji prakticky v měsíční krajinu. Jak se těchto nezvaných návštěvníků zbavit jednou provždy a co můžete udělat, aby se k vám už nenastěhovali? 

Hraboš i hryzec patří oba mezi hlodavce. I přes svůj vzhled, kterým by mohli některým připomínat domácího mazlíčka, jsou to škůdci v pravém slova smyslu. Pokud se vám usadí v zahradě, dokáží zničit nejen trávník, ale i záhony zeleniny či okrasných květin, keře a stromy. Pohromou bývají také pro sady a pole. Jak vlastně hraboš nebo hryzec vypadá a jaké „zbraně“ v boji proti nim můžete nasadit?

Hraboš polní

S hrabošem polním se můžete setkat prakticky kdekoli na našem území. Jedná se o menšího hlodavce, který dorůstá délky maximálně 12 cm (samečci jsou o něco větší než samičky). Poznáte jej podle krátkého ocásku, kulaté hlavy se zakulaceným čumákem a malých, v srsti zčásti skrytých oušek. Zbarvení hraboše se může pohybovat od hnědého po šedé, přičemž břicho je světlejší.

Hraboši se živí rostlinnou stravou – zelenými částmi rostlin, kůrou, kořeny, hlízami či cibulemi, nejrůznějšími semeny (včetně obilovin). Vzhledem ke krátké době, během níž mláďata hrabošů pohlavně dospívají, a počtu vrhů a mláďat, jež může jedna samice porodit, je velmi běžné jejich přemnožení v místech, kde mají zajištěný dostatečný zdroj potravy. Nejčastěji se s nimi, respektive jejich působením, můžete setkat na polích, ale i v zahradách nebo sadech, na vinicích apod.

Jaké škody způsobuje hraboš

Škody, které může hraboš na vašem pozemku napáchat, jsou v podstatě dvojí – jednak v důsledku již zmíněného spásání všeho, co najde, a jednak kvůli vytváření systému nor pod zemí. Hloubením chodeb (přibližně 30 až 50 cm pod zemí) může hlodavec poškodit kořeny a způsobit uschnutí rostlin. Navíc může dojít k propadu půdy nebo poškození trávníku apod.

Hraboši kromě nadzemních částí rostlin, semen a zrn likvidují také hlízy nebo cibulky vašich plodin. Velmi často ale hodují i na oddencích nebo kořenech. Především z chladných měsících, kdy je přístup k potravě složitější, mohou okusovat kůru na kmenech stromů a keřů, kvůli čemuž jsou dřeviny (mimo jiné) náchylnější k poškození mrazem. Ačkoli se to vzhledem k velikosti hraboše nezdá, může napáchat výrazné škody. Z tohoto důvodu byste se jej měli zbavit dříve, než se na vašem pozemku rozmnoží do početné kolonie a promění jej k nepoznání. 

Jak se zbavit hraboše

Pokud se vám zmínění hlodavci usídlili na zahradě či poli, pak máte na výběr z několika přípravků proti hrabošům. Celkem spolehlivé jsou klasické pastičky, a to jak ty, jež škůdce usmrtí (jen dejte pozor, aby se do nich omylem nechytla jiná zvířata), ale i živolovné pasti. Ty – jak už název napovídá – hraboše neusmrtí, ale nalákají jej do svého nitra, odkud nebude moci hlodavec uprchnout. I z toho důvodu byste měli pasti pravidelně kontrolovat a ulovené zvíře bezpečně vypustit (vždy používejte ochranné rukavice, aby vás vyděšený hraboš v sebeobraně nepokousal). Jako návnadu do obou typů pastí můžete použít speciální gel, který hlodavce spolehlivě přiláká. Obsahuje především obiloviny, tuky, směs ořechů, vitaminový komplex a kakao, což je kombinace, které hraboši neodolají.

Spolehlivé jsou rovněž zvukové a vibrační odpuzovače hrabošů, které vydávají neustálý zvuk a vibrace šířící se půdou. To hlodavce ruší, a tak se stěhují do jiné lokality. Výhodou tohoto druhu odpuzovače je ekologické a bezpečné působení. Podobně funguje také ultrazvukový odpuzovač, který hraboše a jiné škůdce plaší vydáváním ultrazvukových tónů, které lidské ucho nezachytí, ale zvířecí ano.

Používání klasických jedů k likvidaci hrabošů například na zemědělských plochách je přísně kontrolováno a regulováno (důvodem je především sekundární otrava dravců, kteří se hraboši živí, a kontaminace půdy), na zahrady se vzhledem k riziku otravy domácích zvířat či dětí nedoporučuje a mělo by spadat do kompetence profesionálů. Řešením pro zahrady mohou být měkké nástrahy určené buď do deratizačních staniček, nebo k nastražení přímo do nor, jež hlodavci obývají. Tyto nástrahy obsahují antikoagulanty, tedy látky na ředění krve, a rovněž by měly být používány s ohledem na bezpečí ostatních obyvatel zahrady a lidí.

Hryzec vodní

Dalším z hlodavců, kteří dokáží na vašem pozemku, respektive vaší úrodě, napáchat rozsáhlé škody, je hryzec vodní. Jejich velikost může dosahovat až 20 cm, takže je jasné, že se nejedná o žádného drobečka, jehož činnost na zahradě přehlédnete. Velmi často si jej lidé pletou s potkanem, nicméně na rozdíl od něj mají hryzci kratší ocas (dosahuje asi 12 cm), kulatější čumák a méně výrazné oči a uši. Barva srsti těchto hlodavců je nejčastěji hnědá až rezavá, přičemž na spodní straně těla jsou téměř bílí.

Hryzci žijí nejčastěji v blízkosti vodních toků, takže máte-li pozemek například v okolí potoka, měli byste být ostražití. Vyhovují jim rovněž mokřady nebo podmáčené louky a zahrady (ale najít ho můžete i v místech, kde není žádný vodní zdroj). Zaznamenány byly i případy, kdy se tento škůdce dostal do sklepa, kde měli majitelé uskladněnou zeleninu. Hryzci jsou býložraví a velmi rádi si pochutnají na vaší zelenině, ale i na dřevinách. Především v sezóně, kdy je dostatek potravy, se hryzci velmi rychle přemnoží, takže se během několika týdnů mohou stát skutečným problémem.

Jaké škody způsobuje hryzec

Hryzci dokáží zničit spodní části rostlin, tedy hlízy, cibule, kořeny… Nebezpečím jsou tedy především pro zeleninu, okrasné cibuloviny apod., ale také keře nebo stromky. V zimě si „jídelníček“ doplňují okusováním nadzemních částí stromů, čímž je poškodí a hrozí, že budou dřeviny náchylnější k úhynu v důsledku mrazu.

Podobně jako hraboši, i hryzci vytvářejí pod zemí rozsáhlou síť chodeb a hnízd, která může mít i několik desítek metrů a bývá v hloubce okolo půl metru. Vzhledem ke své velikosti hryzec v půdě napáchá spoustu škod a může způsobit proboření zeminy. Vstupy do nor jsou navíc skutečně nepřehlédnutelné, takže v trávníku nepůsobí zrovna esteticky.

Jak se zbavit hryzce

Pro boj s tímto hlodavcem máte k dispozici řadu nástrojů. Volte však raději speciální přípravky proti hryzcům, abyste si mohli být jistí, že bude likvidace opravdu účinná a bezpečná. Spolehlivé jsou klasické pasti na hryzce. Do pasti stačí připevnit návnadu a umístit ji nejlépe do ústí nory. Vždy se snažte past nastražit do míst, kde máte jistotu, že se do ní nechytí například domácí mazlíček nebo jiné zvíře, případně kde zabráníte zranění osob (především dětí). Jako nástraha do pasti je vhodný gel proti škůdcům se složením, jemuž hryzci jen těžko odolávají (obiloviny, tuky, směs ořechů, vitaminový komplex a kakao).

Obdobně jako u hrabošů můžete při boji s hryzci využít také otrávené měkké nástrahy obsahující antikoagulanty, tedy přípravky na ředění krve. Ty se nejčastěji umisťují přímo do nor (případně deratizačních staniček), aby se nejen zajistilo, že je hryzec najde, ale také že nedojde k otravě jiných živočichů, nebo dokonce osob.

Pokud nechcete hryzce usmrtit, můžete se jej pokusit z pozemku vyhnat. Jednou z možností je ultrazvukový odpuzovač, který vydává hryzcům nepříjemný zvuk (nemusíte se bát, že by ze zahrady vyhnal i vás – pro lidské ucho je ultrazvuk nezachytitelný). Zvolit můžete rovněž zvukový a vibrační odpuzovač, jenž kromě rušení zvukem přidává i vibrace. Tato kombinace zajistí, že hryzec opustí svou noru a „ubytuje se“ někde jinde. Pro zvýšení účinnosti se doporučuje instalovat těchto plašičů více najednou. Jejich použití je zcela bezpečné a ekologické.