Jak se zbavit myší nejen v domácnosti: Pomohou pasti, návnady i plašiče

Myš domácí. Na první pohled roztomilé zvířátko, které se stalo předlohou pro známé animované postavy. Ovšem také poměrně nebezpečný škůdce, který se rád usídluje v lidských příbytcích. A to znamená nejen ohrožení majetku, ale také zdraví. Jak se tedy myšího vetřelce účinně zbavit?

Myši provázejí lidstvo snad odnepaměti. Ostatně tu domácí najdete prakticky po celém světě, nejčastěji právě v blízkosti lidí, kteří jsou pro ni zárukou snadné dostupnosti potravy a také přístřešku. Jak vlastně odhalit, že se myš domácí rozhodla bydlet ve vaší domácnosti či na vašem statku?

Myš domácí

Myš patří mezi drobné hlodavce, obvykle nedorůstá více než 10 centimetrů a její tělo je zakončeno dlouhým štíhlým ocáskem bez srsti, který je přibližně stejně dlouhý jako tělíčko. Barva srsti se většinou pohybuje od světlejších odstínů hnědé až po šedou. Vzhledem ke své velikosti má myš výrazné oči a výrazné holé uši.

Jelikož se jedná o nočního živočicha, který je přes den zalezlý v nejrůznějších skulinách, jen málokdy se vám povede setkat se doma s myší „tváří v tvář“. Její přítomnost většinou odhalíte podle okousaných potravin či kartonů, textilií, plastů apod., ale především díky drobnému černému trusu, který myš zanechá na místě činu.

Čím myši škodí

Ačkoli by se mohlo zdát, že nezvaný návštěvník není vzhledem ke své velikosti pro domácnost žádnou velkou pohromou, skutečnost je bohužel jiná. Kromě již zmíněných škod v podobě rozkousaných věcí, obložení či elektrických kabelů představují myši nebezpečí jako přenašeči nejrůznějších onemocnění. Patří k nim například tularemie, leptospiróza, salmonelóza, nejrůznější parazité a další.

Nakazit se můžete nejčastěji kontaktem s myším trusem a močí – pokud je tedy ve své domácnosti zjistíte, nikdy je neuklízejte bez ochranných rukavic a vydezinfikujte veškeré povrchy, kde se myš vyskytovala. Pokud objevíte okousané potraviny (případně nezakryté, přes něž mohla myš například přeběhnout), vždy je vyhoďte. Nebezpečný může být z hlediska infekce také samotný kontakt s malým hlodavcem – pokud byste na něj měli sahat (například při vypouštění z živolovné pasti nebo při odklízení usmrcené myši), nikdy tak nečiňte bez ochranných prostředků.

Dalším rizikem, které hrozí, pokud se vám myši usadí v domě, hospodářském stavení či ve skladu, je jejich rychlé množení. Samička myši může v jednom vrhu porodit až mláďat, přičemž během jednoho roku může být březí až pětkrát. Mláďata pohlavně dospívají již v 6 týdnech, což znamená, že z jedné malé myší rodinky může být během několika měsíců kolonie o stovkách jedinců.

Jak se tedy těchto hlodavců zbavit? Pomineme-li pořízení kočky, které nemusí být zrovna efektivní, nebo nejrůznější babské rady, jež často hraničí s týráním zvířat, máte na výběr z řady spolehlivějších a účinnějších možností a přípravků proti myším.

Pasti a pastičky na myši

Tradičním způsobem, jak se zbavit myší, jsou pasti a pastičky. Zvolit můžete klasickou sklapovací, do níž stačí umístit návnadu, past natáhnout a pak jen čekat, až se do ní hlodavec chytne. Jedná se o osvědčený způsob likvidace myší. Vždy se doporučuje umístit v místech s výskytem myší pastiček více – jednak abyste měli jistotu, že se vetřelec skutečně chytne, jednak abyste předešli tomu, že je v domě myší více a vy jste chytli jen jednu.

Pokud se chcete myší zbavit, ale nechcete je zabíjet, pak si vyberte past živolovnou. Jedná se o speciální past, do které hlodavec díky návnadě vleze, ale už není schopný dostat se ven. Past musíte pravidelně kontrolovat, a pokud v ní myš objevíte, je nutné ji vypustit (ideálně do volné přírody, aby se nenastěhovala do jiné domácnosti).

Speciální kategorii pak tvoří elektronické pasti na myši. Ty zabíjejí tyto hlodavce pomocí výboje elektrického proudu, jsou velmi spolehlivé a účinné (navíc myš usmrtí rychle a humánně). Jejich použití není vázáno na zapojení do zásuvky, pasti fungují díky bateriím, takže jsou vhodné i do objektů, kde není elektrická síť. 

Návnady na myši do pastiček

Navzdory všeobecnému přesvědčení, že myš domácí nedokáže odolat sýru, se tato potravina jako návnada do pastiček příliš nehodí. Myš je sice všežravec a i sýr je pro ni zdrojem potravy, ale spolehlivěji ji přiláká například opečený kousek chleba (ideálně ještě potřený slaninou), ovesné vločky nebo dokonce čokoláda či kočičí granule.

Deratizační návnada na myši

Deratizační návnady na myši se používají k hubení těchto hlodavců především v tzv. deratizačních staničkách. Existují například v měkké formě, v podobě obilných vloček, otrávených zrn nebo parafinových bloků. Jejich složení je pro myši velmi lákavé a spolehlivě je hubí. Pokud nekladete návnadu do deratizační stanice, vždy se ujistěte, že do prostoru nemají přístup jiná zvířata.

Jed na myši

Dalším z osvědčených způsobů, který používají i profesionální firmy zabývající se deratizací, je jed na myši. Obsahuje antikoagulanty, tedy látky určené ke snížení srážlivosti krve. Pokud myš takový jed pozře, uhyne během několika dní na vnitřní krvácení. Nejčastěji jej dostanete (kromě výše zmíněných návnad) ve formě měkkých či těstovinových sáčků, jež se opět nastraží ideálně do deratizačních staniček, díky kterým budete mít jistotu, že se jedem neotráví nikdo jiný než myš.

Odpuzovače na myši

Pokud nechcete čekat, až se u vás myši zabydlí, můžete v rámci prevence ve svém objektu či například na zahradě instalovat odpuzovač na myši.

Tento nenápadný přístroj plaší nevítané návštěvníky pomocí ultrazvukových vln, které jsou nejen pro myši, ale například i potkany nebo kuny či kočky velmi nepříjemné. Nemusíte se ale bát, že by ultrazvukový plašič na myši obtěžoval i vás – lidské ucho není schopné jej zaznamenat.

Pasta na myši

Ultrazvukové odpuzovače nejsou jedinou možností, jak se před invazí myší chránit. Prostory, u nichž hrozí, že by mohly tyto hlodavce lákat (spíže, sklady potravin, půdy apod.), nejlépe zabezpečíte tak, že je dokonale utěsníte, takže myš nemá šanci do nich proniknout. Skvěle se k tomu hodí pasta na myši, kterou využijete k vyplnění nejrůznějších spár a trhlin v obložení či zdivu, mezi zdmi a potrubím, okolo oken apod.

Pasta myši nezabije (ostatně neobsahuje pesticidy ani biocidy, takže se hodí i do prostorů, kde se uchovávají potraviny), ale představuje bariéru, přes kterou se škůdce nedostane. Na povrchu tato pasta po aplikaci ztvrdne, ale uvnitř zůstává měkká, což myš odradí od dalšího okousávání.