Jak se zbavit potkanů: Pomohou pasti, speciální granule nebo plašičky

Ačkoli potkani patří mezi velmi inteligentní zvířata a z těch laboratorních jsou oblíbení domácí mazlíčci, pokud se vám některý z těch divoce žijících usídlí například na chatě, v kurníku nebo dokonce doma, rozhodně vám mnoho radosti nepřinese. Jak se takového nezvaného návštěvníka zbavit? Na výběr máte hned z několika možností.

Potkani žijí prakticky po celém světě s výjimkou Antarktidy. Velmi rádi se zdržují ve velkých městech, kde mají snadný přístup k potravě. Ostatně jen v Praze se jejich počet odhaduje na 4 až 5 milionů a město musí pravidelně provádět deratizace. Jak vlastně potkana poznat a proč není dobrý nápad jeho přítomnost na svém pozemku ignorovat?

Potkani

Potkan obecný patří mezi hlodavce a jeho původní domovinou je východní Asie, odkud se velmi rychle rozšířil. Jedná se o tvora, jehož tělo může dorůst téměř 30 centimetrů a vážit i 0,5 kilogramu (samci bývají větší a těžší než samice). Nejčastěji mají potkani hnědou barvu srsti (spodní část těla je světlejší) a dlouhý ocas.

Vzhledem k tomu, že potkani milují vodu (ostatně jsou skvělými plavci), rádi se zdržují ve vlhkém prostředí – kanalizace, sklady, sklepy, zemědělské usedlosti apod. Oblíbenými místy, kde se s potkany můžete setkat, jsou také skládky či okolí popelnic, chlévy nebo kurníky, kde mají zajištěný dostatek potravy. Nejaktivnější jsou v noci, a tak na ně málokdy narazíte za denního světla. Velmi rychle se množí (samička může mít až 8 mláďat několikrát do roka) a dožívají se v průměru 3 let. Pokud jim to prostředí dovoluje, žijí v koloniích, které mohou čítat až 200 jedinců.

Důvodem, proč se potkanů v blízkosti svého příbytku či hospodářství zbavit, je kromě škod na potravinách či krmivu pro zvířata skutečnost, že přenášejí řadu i velmi nebezpečných chorob, včetně salmonelózy, leptospirózy, tyfu, tularemie nebo dokonce vztekliny, a parazitů. Člověk se nejčastěji nakazí stykem s močí, slinami či trusem kontaminovanými potravinami, vdechnutím nakaženého aerosolu a výjimečně také kousnutím či poškrábáním od potkana (ačkoli tito hlodavci konflikt s člověkem nevyhledávají, pokud je překvapíte nebo „zaženete do kouta“, mohou se začít bránit).

Jak rozeznat krysu od potkana

Řada lidí si plete potkana s krysou. Ovšem zahlédnout krysu je dnes spíše vzácností – potkani své příbuzné dávno vytlačili, a tak velký hlodavec, se kterým se setkáváte například ve městě nebo na statku, bude s největší pravděpodobností právě potkan. Jak se tito příbuzní liší? Především velikostí a stavbou těla – krysy jsou menší, štíhlejší, mají špičatější čumák, větší uši a tmavší barvu. Jejich ocas je delší než jejich tělo (u potkana je tomu naopak).

Jak tedy na potkany? Na výběr máte některý z následujících možností a přípravků proti potkanům.

Past na potkany

Pasti na potkany jsou v zásadě dvojí – takové, jež hlodavce usmrtí, a pak ty, které je „uloví“ živé. Prvně jmenované připomínají v zásadě klasické pastičky na myši, jen o dost větší. Stačí je vybavit vhodnou návnadou, natáhnout a čekat, až se potkan chytne. Vyplatí se instalovat hned několik těchto pastí najednou, abyste měli jistotu, že se hlodavec skutečně chytne, a také abyste si mohli být jistí, že jich ve vaší blízkosti nežije více. Potkany tato tradiční past spolehlivě a rychle usmrtí. Jen se vždy přesvědčte, že je prostor, kam ji instalujete, chráněn před vniknutím koček, psů či jiných domácích zvířat, která by se do pasti mohla omylem chytnout. 

Živolovné pasti na potkany fungují na principu klece se speciálním mechanismem dvířek, která se poté, co do nich zvíře vnikne, bezpečně a pevně uzavřou. Do takovéto pasti opět stačí umístit lákavou návnadu a čekat, až se hlodavec chytne. Potkana tato past nezabije, což může být pro řadu lidí výhodou, nicméně zvíře je třeba někam vypustit. To může být problém nejen z hlediska výběru vhodné lokace (aby se hlodavec opět neusídlil v lidském obydlí), ale také bezpečnosti. Vystresovaný potkan může být agresivní a hrozí nebezpečí poškrábání či pokousání. Proto s klecí s „úlovkem“ vždy manipulujte v silných ochranných rukavicích (ostatně to platí i o usmrcených hlodavcích – nikdy byste se jich neměli dotýkat holýma rukama).

Elektronická past na potkany

Speciální kategorii pastí na potkany představují ty elektronické. Jak už název napovídá, elektronická past hlodavce zabíjí výbojem elektrického napětí, což představuje velmi humánní způsob likvidace potkanů (zvíře netrpí, smrt nastává okamžitě). 

Past nevyžaduje připojení do elektrické sítě, stačí vám odpovídající baterie (podle pokynů výrobce). Do pasti není nutné vkládat žádnou návnadu.

Návnada na potkany

Návnady na potkany slouží – jak už sám název napovídá – k nalákání hlodavců. Používají se do speciálních deratizačních stanic a lákají na speciální složení, jež potkanům nejen výrazně voní, ale následně i chutná. Na výběr jsou v několika variantách, k nimž patří měkká návnada, návnada ve formě obilných vloček nebo otrávených zrn. Velmi oblíbené jsou pak návnady ve formě parafinových bloků, jež kromě vůně a chuti lákají potkany k obrušování zubů.

Granule na potkany

Jedná se o speciální druh návnady do deratizačních stanic. Granule na potkany obsahují látky, jež jsou pro tyto hlodavce neodolatelné, ale také takové, které by měly zabránit náhodnému požití jinými zvířaty. 

Jed na potkany

Jedy na potkany se opět používají v deratizačních stanicích. Obsahují látky na ředění krve (antikoagulanty), jež zajistí, že hlodavec zemře na vnitřní krvácení. Účinek nastává v průměru za 3 až 14 dní (podle typu výrobku a použitého koagulentu), takže nehrozí, že by si potkani spojili jedovatou nástrahu s úhynem daného jedince (v takovém případě by se nástraze vyhnuli).

Plašič na potkany

Plašiče neboli odpuzovače potkanů představují způsob, jak se zbavit potkana (ale i dalších vetřelců ze zvířecí říše), aniž byste jej museli usmrtit. Plašiče na potkany fungují na principu ultrazvuku, což znamená, že vydávají zvuky na frekvenci, která je hlodavcům nepříjemná, a tak se raději z vašeho příbytku či pozemku odstěhují. 

Lidské ucho nicméně tyto zvuky nedokáže zaznamenat, takže se nemusíte bát, že by vás plašič rušil. Vždy kupujte odpuzovače potkanů od ověřených výrobců – některé podezřele levné výrobky totiž nemusejí být tak účinné, takže si na ně potkani zvyknou a opět se vrátí.