Jak chránit zahradu před ptáky

Oblíbili si vaši zahradu ptáci? Pak máte důvod k radosti. Nebo snad ne? Koneckonců, není pták jako pták. A zatímco některé druhy ptactva jsou víc než užitečné, s jinými už to tak slavné není.

Přilákat na svou zahradu užitečné druhy ptáků, to je jeden z hlavních cílů každého nadšeného pěstitele. Ptáci (respektive některé jejich druhy) totiž fungují jako neocenitelná ochrana proti škůdcům – například jediná sýkorka koňadra dokáže během několika málo dní spořádat několik stovek housenek, larev a jiného hmyzu!

S jinými druhy ptáků už to ale tak slavné není. Když si totiž vaši zahradu oblíbí třeba takoví kosi nebo špačci, můžete se se svou úrodou naopak začít hodně rychle loučit. Protože kosi a špačci jsou nenechaví. A nejvíc jim chutnají vaše s láskou pěstované jahody, třešně nebo třeba hrozny.

špaček(1)

Chraňte svou úrodu před kosy a špačky

Zbavit zahradu kosů nebo špačků je přitom těžké. Ovšem nikoliv nemožné. Jedné věci se totiž špačci a kosi bojí víc než hladu – a to havrana. Právě havran je jejich přirozený nepřítel, a když na svých oblíbených místech spatří maketu havrana, raději se k nim ani nepřiblíží. Právě maketa havrana se tak v boji proti nenechavým ptákům může stát vaší hlavní zbraní. Ale pozor ptáci nejsou hloupí, a po nějakém čase jim dojde, že je havran umělý. Proto je dobré používat maketu havrana jen krátkodobě v období kdy chcete chránit dozrávající úrodu.

(Mimochodem, věrohodnou maketu havrana využijete třeba i na balkoně v boji proti holubům.)

Velmi dobré výsledky při odpuzování ptáků majií lidé také s ultrazvukovým odpuzovačem ptactva Deramax Bird.

A ještě jeden tip, tentokrát pro pěstitele koček. Objevuje-li se na zahradě kočka, zaletí si ptáci na oběd raději jinam.