4 tipy, jak vyhnat krtka ze zahrady

Usadil se na vaší zahradě krtek? Pokud ano, rozhodně ho nepřehlédnete. Stopy, které za sebou zanechává, jsou nepřehlédnutelné. Jestli nevíte, jak krtka ze zahrady vyhnat, přečtěte si naše tipy.

Krtek na zahradě, to vlastně vůbec není špatná zpráva. I když se to na první pohled nezdá. Krtci jsou totiž vybíraví a nenastěhují se jen tak ledaskam. A pokud si pro svůj domov vybrali zrovna vaši zahradu, znamená to, že je vaše půda opravdu v dobré kondici.

Krtek obecný

Ve chvíli, kdy se na vaší zahradě začne objevovat jedna krtčí hromádka za druhou, je to ale jen hodně malá útěcha. Na jednu stranu sice může být krtek užitečný – provzdušňuje půdu a loví larvy, hmyz nebo třeba myši. Na stranu druhou pod vaší zahradou vytváří rozsáhlý labyrint chodeb, které poškozují kořeny rostlin a způsobují jejich chřadnutí, krtince, které za sebou nechávají, jsou navíc velmi nevzhledné.

Chcete se krtka na zahradě zbavit? Pak pozor – zabít ho nesmíte, je totiž chráněný. Musíte tedy najít způsob, jak ho ze zahrady vyhnat. Dali jsme pro vás dohromady ty nejoblíbenější metody.

Babské rady proti krtkům

Využijte krtkův citlivý čich proti němu. A vysaďte na své zahrádce rostliny, které mu nevoní: například česnek, afrikány nebo aksamitník. Krtek si nerozumí ani s vůní citronové kůry a psích a kočičích chlupů, můžete tedy zkusit je nastražit do krtčích chodbiček.

Odpuzovače krtků

Řekněme si to ale otevřeně. Když dojde na babské rady, žádná z nich není stoprocentní. Málokteré zvířátko je totiž tak přizpůsobivé jako právě krtek. Chcete-li tedy krtka vypudit pachem, jděte na to raději s pomocí profesionálních pachových odpuzovačů krtků například ve formě kuliček.

krtek - proč dělá krtek krtince

Plašiče krtků

V boji proti krtkům toho už zahrádkáři vyzkoušeli hodně. Oblíbené jsou třeba PET lahve umístěné na kovové tyči nebo klasické větrníky, faktem ovšem je, že nejde o příliš spolehlivou metodu, jak krtka ze zahrady vyhnat. Mimo jiné i proto, že tyto metody fungují pouze ve chvíli, kdy fouká vítr.

Lepší výsledky proto vždy mají ti, kdo jdou proti krtkovi s pomocí profesionálního zvukového a vibračního plašiče (mimochodem, účinkuje nejen proti krtkům, ale třeba i proti hryzcům a hrabošům). Funguje přitom jednoduše: produkuje zvuk a vibrace na velmi nízké frekvenci, které se dobře šíří zeminou a pro hlodavce v půdě jsou velmi nepříjemné. Vaši zahradu proto radši hodně rychle opustí.

Dýmovnice proti krtkům

Dříve oblíbené a účinné řešení proti krtkům. Dnes už se žádná dýmovnice na krtky v ČR nesmí prodávat. Někteří lidé místo tdýmovnic používají do nor karbid.

Bezpečné pasti na krtky

Chcete na to jít postaru? Zkuste krtka odchytit do pasti, do které jste předtím pro lepší výsledky vložili gelovou návnadu (nezapomínejte při tom ale na to, že krtka nesmíte zabít, je totiž chráněný). Past často a pravidelně konttolujte, aby se chycený krtrk uvnitř netrápil. Mimochodem, při práci s pastí i návnadami vždy používejte rukavice. Krtek má totiž velmi citlivý čich, a pokud ucítí pach člověk, pasti se zdaleka vyhne.