Jak vyhnat hraboše ze zahrady

Uschlé keře, okousané stromy a poničené květiny. Začíná vaše zahrádka chřadnout? Možná se k vám nastěhoval hraboš. Jak se hrabošů na zahradě zbavit? Přečtěte si naše rady.

Vypadá nevinně. Když si ale hraboš vyhlédne právě vaši zahradu, máte na problém zaděláno. Rozmnoží se totiž rychleji, než stihnete říct „hraboší kalamita“. Jediná samička za sezonu zvládne v několika vrzích přivést na svět až 25 mláďat, mladé samičky navíc pohlavní dospělosti dosahují po pouhých 13 dnech.

hraboš(3)

Což je pro vaši zahradu velmi špatná zpráva. Hraboš si totiž nejvíc pochutnává na dřevinách, listech, stoncích a cibulkách užitkových i okrasných rostlin. Během pár dnů navíc pod vaší zahradou zvládne vybudovat rozsáhlou síť podzemních nor, které narušují kořeny rostlin a způsobují jejich chřadnutí. Takzvané „výhrabky“ pak podporují zaplevelování zahrady.

Máte na zahradě hraboše? Takhle ho poznáte

Máte strach, že se na vaši zahradu nastěhoval hraboš polní? Než se pustíte do souboje s tímto nenechavým hlodavcem, ujistěte se, že skutečně víte, s kým máte tu čest – vždyť i zkušení zahrádkáři si hraboše často pletou s hryzcem.

hraboš(1)

Nejvýraznější stopou, kterou po sobě hraboš zanechává, jsou především vstupní otvory do nor. Obvykle mají průměr tři až čtyři centimetry, v jejich blízkosti navíc najdete černé kousky trusu, rozmělněnou zeminu i zbytky rostlin, které si hraboši tahají do podzemí.

Jak hraboše polního zlikvidovat?

1. Nezanedbávejte úklid zahrady
Vsaďte na prevenci. Hraboše totiž nejvíc láká zahrada, na které najde dostatek stavebního materiálu a jídla. Proto se o svou zahradu starejte tak, jakou si zaslouží – pravidelně sekejte trávník i trsy trávy, která roste kolem plotů, a sbírejte ze země popadané ovoce, které popadalo ze stromů.

2. Vsaďte na přírodní „hraboší repelenty“
Prevence nezabrala, ale do vysloveného boje s hraboši se vám (zatím) nechce? Vyzkoušejte babské rady – podle nich hraboši špatně snášejí vůni afrikánů, řebčíků, laskavce nebo česneku. Nakolik jsou tyto přírodní „odpuzovače“ skutečně účinné, se můžeme jen dohadovat. Vždy však platí jednoduchá poučka: za zkoušku nic nedáte.

3. Vypuďte hraboše ze zahrady
Nechcete s hlodavci marnit čas? Jděte na to vědecky a nasaďte proti hrabošům účinný zvukový a vibrační plašič. Tento účinný odpuzovač vytváří zvuk a vibrace na velmi nízké frekvenci, které se velmi dobře šíří zeminou. Hlodavcům je zvuk plašiče natolik nepříjemný, že před ním raději utečou jinam.

4. Pochytejte hraboše do pastí
Další možností je odchytit hraboše do předem připravené trubkové pasti. Tu umístěte přímo do hraboší chodbičky, a jakmile se neopatrný hraboš do pasti chytí, co nejrychleji ho přepravte někam hodně daleko. Ovšem pozor – tato metoda je účinná pouze tehdy, pokud se hraboši na vaší zahradě ještě nestihli přemnožit.

5. Použijte jed na hubení hrabošů
Hraboši se velmi rychle množí, a mírumilovná řešení, která jsme právě popsali, tak nemusí stačit. Proto pokud už se hraboši na vaší zahradě přemnožili, vsaďte na účinný jed a rozmístěte ke vchodům do hraboších nor účinné jedové nástrahy. Účinek těchto jedů (většinou ve formě gelových nástrah) bývá pozvolný, máte tak jistotu, že se jedem stihne nakrmit celá hraboší kolonie.